reklama

To obrzydliwe słowo na ,, M” – a dieta

Menopauza to szczególny czas dla każdej kobiety. Może pojawiać się już po 40 roku życia, ustaje wówczas miesiączka, a jajniki przestają wytwarzać komórki jajowe. Zaburzenia hormonalne przyczyniają się do powstawania objawów takich jak: zaburzenia snu, uderzenia gorąca, nocne poty, sucha skóra, depresja i niepokój, problemy z pamięcią, obniżone libido, bóle głowy, bóle mięśni, zmęczenie, przybieranie na wadze
REKLAMA
Menopauzie nie da się zapobiec jednak można ją opóźnić, a przykre objawy złagodzić dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety.

Dieta 
Zmiany, które zachodzą w organizmie sprawiają, że organizm jest osłabiony i narażony na rozwój chorób takich jak osteoporoza, choroby serca, nadwaga, otyłość. Pamiętaj, by zatroszczyć się o siebie w tym szczególnym czasie.

Kościec
Zmniejszona ilość estrogenów wpływa niekorzystnie na gęstość kości, dlatego niezwykle ważne jest by spożywać odpowiednią ilość witaminy D, wapnia i fosforu. Witaminę D znajdziesz w jajkach, mleku oraz rybach. Dobrym źródłem wapnia poza nabiałem są nasiona słonecznika, soja oraz brokuły. Proporcja wapnia do fosforu powinna wynosić 1:1, dlatego ten składnik mineralny należy dostarczyć za pośrednictwem orzechów, ryb, oraz pełnych ziaren zbóż.

Poziomy cholesterolu 
Wahania hormonalne mają także wpływ na wzrost poziomu LDL czyli tzw. “złego” cholesterolu. Stanowi to czynnik rozwoju nadciśnienia, miażdżycy, a nawet zawału serca. Aby zabezpieczyć się przed chorobami sercowo-naczyniowymi ogranicz ilość mięsa i pełnotłustych produktów pochodzenia zwierzęcego. Unikaj wysoko przetworzonej żywność, chipsów, słodyczy. Pamiętaj, by zadbać o wzrost frakcji „dobrego” cholesterolu. Podwyższysz go inspirując się dietą śródziemnomorską i sięgając po ryby, warzywa, owoce i oliwę.

Fitoestrogeny 
Fitoestrogeny to hormony roślinne, które mają zbliżoną budowę do żeńskich hormonów płciowych. Obecność fitoestrogenów w diecie obniża ryzyko cukrzycy i chorób serca. Znajdziemy je na przykład w soi, nasionach słonecznika, lnu, sezamu, orzechach, roślinach strączkowych, warzywach i owocach.

Wolne rodniki 
Twoja dieta powinna być bogata w antyoksydanty. Dzięki nim zmniejszysz ilość wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia się organizmu. Chia, kakao, jagody, truskawki, zielone warzywa, buraki, ziarna słonecznika to produkty, które powinny znaleźć się w Twojej codziennej diecie.

Menu przeciwzapalne
Jej głównym zadaniem jest wyciszenie stanu zapalnego panującego wewnątrz ustroju. Cytotoksyczny tekst sprawdzający ukryte nietolerancje pokarmowe wskaże, które produkty Ci szkodzą, a które nie. Te, które dają pozytywny wynik nieustannie pobudzają Twój układ immunologiczny i prowadzą do rozprzestrzeniania się stanu zapalnego. Ich eliminacja znacząco wpływa na poprawę zdrowia i ogólnego samopoczucia. Pomoże zwalczyć nieprzyjemnie objawy towarzyszące menopauzie, a dodatkowo zabezpieczy przed chorobami, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

Co warto unikać
Są produkty, których zdecydowanie lepiej unikać w okresie menopauzy. Uważaj na: słodycze, cukier, słodzone napoje, dania fast food, produkty wysokoszczawianowe (szczaw, rabarbar, szpinak), sól, czerwone mięso. Lepiej ograniczyć alkohol, bowiem jego nadmiar uszkadza wątrobę i sprzyja nadwadze. Zdecydowanie zapomnij o papierosach. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia chorób serca, osteoporozy i wielu rodzajów nowotworów.

Aneta Strelau mgr dietetyki klinicznej, certyfikowany europejski specjalista leczenia otyłości (cert. SCOPE), Członkini Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków DIETS/ EFAD, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wiceprezes Fundacji promującej sport wśród dzieci i młodzieży „Warszawska Asocjacja Rugby. Właścicielka Poradni ,,Dietetyki Klinicznej Strelau”, Autorka ,,Poradnika dietetycznego dla Pacjenta z cukrzyca 2 cz. I” Poradnika dietetycznego dla Pacjentów z cukrzyca 2 cz. II” , ,, Dieta dla Dziecka”, ‘’Żywienie osób starszych w praktyce”. Specjalista w zakresie leczenia otyłości oraz dietoterapii chorób autoimmunologicznych dzieci i dorosłych. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy. Wykładowca, uczestniczka licznych kongresów dotyczących żywienia klinicznego i chorób metabolicznych. Ekspert w licznych kampaniach edukacyjnych, w programach TV oraz w audycjach radiowych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wałcz
-1.1°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wałczu

kiedy
2024-12-01 15:00
miejsce
Wałeckie Centrum Kultury, Wałcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 20:00
miejsce
Pub Ryfka, Wałcz, ul. Wąska 1B
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Wałeckie Centrum Kultury, Wałcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 16:00
miejsce
Wałeckie Centrum Kultury, Wałcz,...
wstęp biletowany