Roztropny senior
Ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na różne wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom posiadają wiedzę i dojrzałość. Niestety często doskwierająca samotność, a co za tym idzie chęć rozmowy z drugim człowiekiem powoduje, że stają się ofiarami oszustów.
Spotkanie zorganizowane w klubie seniora w Człopie miało podnieść świadomość na temat różnych podstępnych przestępstw. W trakcie spotkania policjanci omówili schematy działania oszustów znaną a jednak nadal stosowaną metodą na wnuczka, kiedy to oszuści wyszukują w książkach telefonicznych osoby o imionach, które mogą sugerować starszy wiek.
Następnie oszust dzwoni do seniora mówiąc, że jest kimś z rodziny i potrzebuje pomocy finansowej. Natomiast oszuści podszywają się też pod policjantów, prokuratorów czy adwokatów chcą, by przekazać im pieniądze przez tajemniczego kuriera, porzucając je na ulicy czy wykonując przelew. Należy pamiętać, że policjanci nigdy nie zażądają od nas przekazania gotówki w żaden sposób- podkreślali policjanci. Celem lepszego zobrazowania metod działania oszustów seniorzy obejrzeli filmy i spoty profilaktyczne zaprezentowane przez policjantów.
Mundurowi mówili także o wyłudzaniu pieniędzy metodą „na BLIKA”. Z uwagi na duże zainteresowanie seniorów tematem bezpiecznej jazdy na rowerze policjanci przypominali o zasadach poruszania się rowerem oraz o obowiązkowym wyposażeniu roweru. Spotkanie było też okazją do poznania swojego dzielnicowego z Posterunku Policji w Człopie.
Seniorzy zostali wyposażeni w elementy odblaskowe dla poprawy bezpieczeństwa a najbardziej aktywni w spotkaniu otrzymali ekologiczne torby na zakupy. Program Roztropny senior współfinansowany jest z budżetu województwa zachodniopomorskiego.
Pamiętaj! Policja nigdy:
• nie prosi o przekazanie pieniędzy
• nie dzwoni z takim żądaniem
• nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.
Jeżeli otrzymasz taki telefon to na pewno dzwoni oszust.