6 październik 2021

Ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów we wszystkich ośrodkach straży granicznej

fot. PAP
We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów. Mamy jeszcze kilkaset wolnych miejsc, w razie potrzeby będziemy dysponować kolejnymi ośrodkami – poinformowała w środę rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
REKLAMA

Dodała, że od początku roku doszło do blisko 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

"Wczoraj były to 483 próby. Zatrzymaliśmy dwóch imigrantów, są to obywatele Iraku" – sprecyzowała Michalska, dodając, że "nasze dane pokazują, że cały czas tych obywateli Iraku jest bardzo dużo, w tym miesiącu to już 103 osoby".

Jak dodała rzeczniczka, wciąż bardzo dużo osób zatrzymywanych jest za pomocnictwo. "Od początku tego miesiąca to już 39 osób" – poinformowała. Michalska wspomniała o dwóch zdarzeniach, do których doszło we wtorek.

Pierwszym z nich było niezatrzymanie się do kontroli obywatela Iraku, który jechał po nielegalnych migrantów. "Nie chciał zatrzymać się do kontroli drogowej, próbował potrącić naszych funkcjonariuszy. W tej chwili są prowadzone czynności pod nadzorem prokuratora w kierunku postawienia zarzutów czynnej napaści na funkcjonariuszy staży granicznej" – poinformowała Michalska.

Drugie zdarzenie dotyczyło zatrzymanie dwóch obywateli Polski z województwa śląskiego. "Jeden z tych mężczyzn prowadził samochód, w którym przewoził nielegalnych migrantów, mężczyzn z Iraku pod wpływem amfetaminy, metamfetaminy. U drugiego mężczyzny znaleziono również środki odurzające" - dodała rzeczniczka.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. 1 października w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta w tej sprawie. (PAP)

Autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ robs/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zachodniopomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wałczu