Kim jest technik kryminalistyki? Jak wygląda jego praca? Konkurs i spotkanie
Technik kryminalistyki to policjant w cywilnym ubraniu, którego nieodzownym atrybutami są aparat fotograficzny oraz walizka, w której znajdują się różnego rodzaju narzędzia, proszki do ujawniania śladów, specjalistyczne pędzle, zestawy do pobierania materiału genetycznego oraz do zabezpieczania śladów ujawnionych na miejscu zdarzenia.
Bez względu na pogodę, czy porę dnia, możemy go spotkać w miejscu odnalezienia kradzionego samochodu, włamania do sklepu, wypadku drogowym czy też zabójstwa.
Jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest ujawnienie i zabezpieczenie pozostawionych przez sprawcę śladów.
Aby zaprezentować zadania technika kryminalistyki pędzlem czy pisakiem trzeba dobrze przyjrzeć się z bliska jego pracy. Za sprawą dyrekcji Szkoły Podstawowej w Strącznie taką możliwość mieli uczniowie klas od szóstych do ósmych, a o tajnikach swojej pracy opowiadał mł. asp. Bartosz Urbański, prywatnie tata ucznia tejże placówki.
Zadania technika kryminalistyki nie należą do łatwych dlatego aby zostać technikiem należy przejść i zaliczyć specjalistyczny kurs i cyklicznie szkolić się. Przecież zabezpieczone na miejscu zdarzenia ślady, badane są później dokładnie w laboratorium kryminalistycznym i służą wykryciu sprawcy oraz rozpoznaniu danej sprawy. Udział w zdarzeniach, to tylko część zadań wykonywanych przez technika.
Zajmują się oni także daktyloskopowaniem i fotografowaniem podejrzanych, uczestniczą w eksperymentach procesowych, wizjach lokalnych, wykonują zdjęcia sygnalityczne czy też dowodów rzeczowych. Praca technika kryminalistyki jest interesująca i jednocześnie jest też bardzo wymagająca. Albowiem wymaga ukończenia nie tylko wielu szkoleń oraz posiadania odpowiednich cech fizycznych, jak i psychicznych.
W listopadzie rozstrzygnięcie wyników konkursu do którego wciąż zapraszamy placówki oświatowe.