Hejt godzi w najważniejsze wartości – godność człowieka
Jednym z obszarów zagadnieniowych jakie poruszają w trakcie spotkań z uczniami policjanci są cyberzagrożenia. O tym, że nawet słowo pisane może zabić człowieka mundurowi uświadamiali uczniów klas pierwszych w Zespole Szkół nr 4 w Wałczu. Hejt jest zjawiskiem obecnym nie tylko w Internecie, ale i w życiu osobistym.
Polega on na negatywnych i agresywnych komentarzach w Internecie lub wrogim odnoszeniu się do jakiś tematów lub osób. Jak objawia się hejt, jak sobie z nim radzić i jakie są konsekwencje hejtu? To pytania jakie poddawano dyskusji z licealistami w trakcie spotkania. Funkcjonariusze tłumaczyli, że dosłownie każdy może stać się obiektem hejtu a konsekwencje hejtu przede wszystkim odczuwa ofiara hejtu.
Takie napiętnowanie w Internecie skutecznie obniża jej poczucie wartości, a czasami może doprowadzić także do problemów zdrowotnych, w tym tragicznych. Natomiast treści publikowane przez hejterów nie posiadają żadnej wartości i mają na celu sprawienie przykrości danej osobie - wyjaśniali prowadzący spotkanie. Ofiarami hejtu stają się mniejszości narodowe i religijne. Również przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz osoby o odmiennym kolorze skóry, dodawali policjanci.
Uczniowie obejrzeli na koniec film o tematyce cyberzagrożeń.