Będzie platforma, która umożliwi obywatelom udział w konsultacjach stanowionego prawa
Podczas konferencji prasowej Hołownia powiedział, że Prezydium Sejmu wstępnie zaopiniowało projekt zmian w regulaminie izby.
"To będą zmiany, których wymagają od nas kamienie milowe, ale też zmiany, które sami chcemy wprowadzić, choćby takie, że stworzymy specjalną platformę, która umożliwi każdemu obywatelowi, za pomocą profilu zaufanego, uczestniczenie w konsultacji prawa, które jest stanowione w Sejmie" - oświadczył Hołownia.
Wyjaśnił, że po zalogowaniu się profilem zaufanym będzie można zostawić swoją opinię do każdego aktu prawnego, którym będzie zajmował się Sejm.
"Otwieramy ten proces konsultacji na społeczeństwo i obywateli. (...) Będzie całkowicie jawny proces choćby zgłaszania poprawek nawet na poziomie komisji. Każda poprawka będzie musiała być odnotowana, od razu on-line, przez kogo została zgłoszona i czego dotyczyła" - powiedział Hołownia.
Jak dodał, Sejm chce skończyć "z praktyką poprawek na karteczkach, o których nie do końca wiadomo, kto je zgłosił i dlaczego zrobił to w ostatniej chwili".
Według Hołowni, będzie też obowiązek, który nałoży na siebie Kancelaria Sejmu, tzn. Biuro Ekspertyz będzie tworzyło Ocenę Skutków Regulacji do każdego projektu, również poselskiego.
Dodał, że zmian będzie jeszcze więcej, ponieważ Sejm chce "trochę utrudnić przyśpieszania procesu legislacyjnego". (PAP)
Autor: Karol Kostrzewa
kos/ par/