100 mln zł ze środków unijnych na Społeczne Agencje Najmu
Jak wskazano w komunikacie, do 5 kwietnia br. samorządy, stowarzyszenia, fundacje lub spółdzielnie socjalne mogą składać wnioski o dofinansowanie w konkursie Społeczne Agencje Najmu realizowanego w ramach innowacji społecznych Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
Wskazano, że Społeczne Agencje Najmu (SAN) to nowy instrument polityki mieszkaniowej, pośredniczący pomiędzy właścicielem mieszkania (najczęściej prywatnego) a lokatorami mieszkań, czyli osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych – np. z niepełnosprawnościami czy młodym ludziom opuszczającym pieczę zastępczą.
"Uruchamiany konkurs o budżecie 100 mln zł to kolejna inicjatywa wychodząca naprzeciw potrzebom samorządów i ich mieszkańców" – powiedziała cytowana w informacji wiceministra Monika Sikora.
Resort przypomniał, że działalność SAN polega na szukaniu na rynku prywatnym mieszkań do wynajęcia, podpisywaniu umowy z właścicielami tych mieszkań, a następnie podnajmowaniu ich lokatorom po niższych stawkach (SAN będą mogły pobierać od podnajemców tylko opłaty niezależne od właściciela, np. za media). Ponadto Agencje mają oferować najemcom pomoc w remoncie, wyposażenie mieszkania w podstawowe sprzęty oraz usługi aktywizacyjne np. pomoc w znalezieniu lepszej pracy, czy usługę asystencką/opiekuńczą w przypadku gdy lokator ma trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Wskazano, że celem takich usług jest wzmocnienie kompetencji społecznych, zwiększenie samodzielności i aktywności społecznej odbiorców wsparcia.
Zaznaczono, że właściciele mieszkań, którzy wydzierżawią mieszkanie agencji mogą liczyć na dodatkowy dochód bez opodatkowania. Dzięki umowie z SAN będą oni też mogli liczyć na długotrwały najem, gwarancję ciągłości dochodów, przekazanie spraw administracyjnych agencji oraz gwarancję utrzymania mieszkania w niezmienionym standardzie.
"Chcielibyśmy, aby SAN-y zakorzeniły się na naszym rynku mieszkaniowym, bo dają obywatelkom i obywatelom stabilną perspektywę najmu i przyczyniają się do eliminacji nierówności społecznych" – podsumowała wiceszefowa MFiPR.
Napisano, że dzięki udziałowi w konkursie samorządy zyskają dodatkowy, zintegrowany instrument zaspokajania potrzeb społecznych i mieszkaniowych swoich mieszkańców, który podniesie ich atrakcyjność i może nakłonić mieszkańców do pozostania lub powrotu do gminy. (PAP)
autorka: Ewa Wesołowska